Щороку 22 січня в день проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році, відзначають День Соборності України. Це одне зі знакових свят українського державотворення після Дня незалежності України.
Перше офіційне відзначення свята Соборності на державному рівні відбулося 22 січня 1939 року в Карпатській Україні. Тоді закарпатці нагадали про волю українців, висловлену 21.01.1919 на з’їзді Всенародних зборів у м. Хуст — про приєднання Закарпаття до Української Народної Республіки зі столицею в Києві. Тоді ж відбулася 30-тисячна демонстрація українців, які спеціально прибули до столиці Карпатської України. Власне День соборності України встановлено 1999 року Указом Президента напередодні 80-ї річниці проголошення Акта Злуки.
У рамках відзначення Дня Соборності України в Шепетівському МНВК було проведено фоточелендж "Україна - це ми" серед старшокласників. Учні 7-8 класів взяли участь у Всеукраїнському конкурсі до Дня Соборності України від освітнього проекту "на Урок". А для учнів 9-х класів було проведено виховну годину "Ми - українці".
Незалежність і соборність є запорукою виживання Української державності. Втрата Україною незалежності у результаті більшовицької окупації у довготерміновій перспективі призвела до мільйонних втрат від Голодомору, репресій та війн.
Сьогодні бійці в зоні АТО так само відстоюють не лише незалежність, а й соборність України, як і їхні предки майже 100 років тому. Важливо проаналізувати і врахувати помилки минулого: брак національної єдності на початку ХХ ст., брак досвіду і містечковість інтересів тодішніх українських керманичів призвели до втрати української державності.
Тепер, коли маємо українські території, непідконтрольні українській владі, День Соборності – це привід нагадати, що Крим та Донеччина – це Україна.
|